Independent press          Свободная пресса          Вільна преса

Експерт розповів, що може стати потужним джерелом фінансування охорони здоров’я

Економіка3 октября 2023, 10:16 0

Виведення з тіні неймовірних хабарів і неформальних поборів, які українці сплачують медикам у державних і комунальних лікарнях, здатне стати потужним джерелом фінансування охорони здоров’я і наповнення бюджету та навіть драйвером економічного зростання.

Про це заявив економічний експерт Борис Кушнірук, коментуючи масові викриття правоохоронними органами медиків-хабарників у державному секторі охорони здоров’я.

"Ми постійно чуємо, що Україні бракує коштів на медицину, країні потрібне економічне зростання. 10% ВВП України спрямовується на охорону здоров’я: із них 3,5% — державне фінансування, решта 7% — хабарі та побори. Уявіть собі, що всі ці 10% ВВП офіційно потрапили до системи охорони здоров’я — це фінансування української медицини на рівні розвинених країн світу!" — пояснив експерт.

Він привітав появу законодавчої ініціативи, яка реалізує принцип "гроші прямують за пацієнтом" і дасть людям змогу отримати медичну допомогу в лікарнях усіх форм власності за рахунок програми медичних гарантій Національної служби здоров’я України: безоплатно в державній системі охорони здоров’я або доплативши за вартість послуг приватного закладу, якщо вартість перевищує тариф НСЗУ. Економіст підкреслив, що зміни не торкнуться тих, хто прагне лікуватись у державних лікарнях — їхні послуги так само будуть безоплатні, реформа не стосується змін щодо первинної та екстреної допомоги.

"Цей закон — перша спроба системно переламати хребет корупції в державній системі охорони здоров’я. Отримавши вибір між державною медициною з хабарями та приватною з офіційною доплатою, людина зважить, що їй краще. Замість корупційних поборів українці виберуть прозорі розрахунки. Вартість вийде співставною, але легальна оплата дозволить людині мати гарантії якості таких медичних послуг, відшкодування від страховика чи роботодавця. Бо "подяку в конверті" точно ніхто нікому не буде компенсувати. Кому погано від такої новації? Мабуть, отим лікарям із держсектору, обкладеним пачками грошей від хабарів, яких ми бачимо в оперативній інформації поліції", — пояснив експерт-економіст.

За словами Кушнірука, чинна система — соціальне лицемірство, адже державна медицина, що є умовно безоплатною, викачує із людей шалені гроші, виводить їх у тінь, а охорона здоров’я занепадає: "Уявіть собі, що ось ці пачки хабарів замість кишень окремих людей пішли на закупівлю обладнання та ліків для лікарень. Якщо ці кошти з тарифами від НСЗУ підуть до приватного медичного сектору — це ще більший економічний ефект: інвестиції в розвиток, новітнє обладнання та технології, зростання податків до бюджету. Частина з них повернеться з бюджету фінансуванням охорони здоров’я. Дивно, що таку ініціативу не пропонували раніше".

Експерт висловив впевненість, що законопроєкт успішно пройде погодження в уряді, адже за його даними документ знайшов підтримку серед міжнародних партнерів України з реформування, мав позитивний відгук інвесторів на міжнародній конференції з повоєнної відбудови у Лондоні, тому буде підтриманий і парламентом: "Досить лише здолати спротив популістів і корупціонерів, які живляться поборами у держмедицині, обкрадають бюджет, систему охорони здоров’я, кожного із нас як платника податків і потенційного пацієнта".

Теги: Кушнірук

Комментарии

0

Комментариев нет. Ваш может быть первым.

Останні новини

читать
Мы в соц.сетях